Бркај работа
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Срамежливост

4 posters

Go down

Срамежливост Empty Срамежливост

Пишување by nikle22 Вто Јан 13, 2009 11:20 pm

Што мислите за срамежливоста како особина?Добра или лоша?Кои се нејзините позитвни а кои се нејзините негативни страни?Може ли срамежлив или повлечен човек да успее или да напредува во животот?Или за да успееш во некое поле од животот треба да бидеш опуштен,па дури и да ја преминеш таа граница?Зошто често срамежливите личности се изложени на потсмев и на зезанции?
nikle22
nikle22
Администратор
Администратор

Број на мислења : 912
Age : 32
Местолокација : Скопје, Македонија
Поени :
Срамежливост Left_bar_bleue150 / 100150 / 100Срамежливост Right_bar_bleue

Registration date : 2008-12-25

https://brkajrabota.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Срамежливост Empty Re: Срамежливост

Пишување by Simon4e =) Сре Јан 14, 2009 3:36 am

мн лоша особина.....и4 несакам срамежчиви луѓе.....ја па и не сум срамежлива ,шо ми се свиѓа!!
А срамежливите луѓе се изложени на зезанции пошо нај4есто се луѓе без самодоверба...,ии не би вратиле на зезанцијата....во класот имам такви деца и не ни праам муабет со нив пошо ме нервираат....на се шо ке ги прашаш ти одговараат со да или не!!!
сите се зезаат со нив а некад и ја...лошо ама .....незнам зашо!!!
ама па ако немаш ни малце срам би бил некултурен-а (познавам такво девој4е)...и тоо


Последната промена е направена од Simon4e =) на Чет Јан 15, 2009 12:14 am. Мислењето е променето 1 пати
Simon4e =)
Simon4e =)
Деловен работник
Деловен работник

Број на мислења : 617
Age : 29
Местолокација : дома
Поени :
Срамежливост Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Срамежливост Right_bar_bleue

Registration date : 2009-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Срамежливост Empty Re: Срамежливост

Пишување by nikle22 Сре Јан 14, 2009 3:42 am

Па добро секако дека е негативна особина се согласувам во потполност со тоа... но дека треба да бидат изложени на потсмев мислам дека не треба така останатите да се однесуваат со нив...зошто?... Па едноставно е, некој си е срамежлив и поповлечен лик додека некој е поопуштен.. сето тоа зависи од личноста и од околината која го опкружува. Дури имам еден другар што смета, односно повеќе му се допаѓаат срамежливи девојчиња, девојчиња кои се срамежливи но секако тоа да биде до една умереност, се што е претерано е лошо. Од една страна и кога ќе се разгледа сето тоа убаво тој делумно е и во право, понекогаш срамежливите девојчиња се попримамливи отколку некои кои постајоно зборуваат мислат дека светот постои за нив и сл... Тоа е тоа малку и забегав но сепак има и тоа врска со срамежливоста
nikle22
nikle22
Администратор
Администратор

Број на мислења : 912
Age : 32
Местолокација : Скопје, Македонија
Поени :
Срамежливост Left_bar_bleue150 / 100150 / 100Срамежливост Right_bar_bleue

Registration date : 2008-12-25

https://brkajrabota.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Срамежливост Empty Re: Срамежливост

Пишување by Simon4e =) Сре Јан 14, 2009 3:47 am

абе ја не реков дека сум алапа4а и дека зборам се и сешто пред сите и дека неам ни трунка срам...ама сепак коа некое мушко нешо ке ме праша ке си одговорам ко шо треба најнормален муабет ке си напраам , а за разлика од срамежливите ке му ре4е ај бе бегајј или кратко срамежливо ке му одговори! па и тоа не бива нели???
Simon4e =)
Simon4e =)
Деловен работник
Деловен работник

Број на мислења : 617
Age : 29
Местолокација : дома
Поени :
Срамежливост Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Срамежливост Right_bar_bleue

Registration date : 2009-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Срамежливост Empty Re: Срамежливост

Пишување by Toci Сре Јан 14, 2009 6:29 pm

Еве да не се срамам а плус и таква е темата во многу моменти сум срамежлив мислам многу повозрасни луѓе што ме знаат викаат дека сум бил многу срамежлив али во повеќето моменти не сум
Toci
Toci
Шеф
Шеф

Број на мислења : 418
Age : 30
Местолокација : Дома и кај Чаки од време на време хаха Лажам
Поени :
Срамежливост Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Срамежливост Right_bar_bleue

Registration date : 2009-01-06

Вратете се на почетокот Go down

Срамежливост Empty Re: Срамежливост

Пишување by Боyана Сре Јан 14, 2009 10:56 pm

Се согласувам со сите вас значи...(освен Тоци) хаххахаха абе иаме ја и Симонава една таква у клас и премногу ме ку**и и нервира пошо цели 8 години се нема опуштено и цели 8 години со неа неам напраено муабет појше од 15 минути!!! Да не ти се верува!!! Девојчето е премногу срамежливо а иначе срамежливоста како особина не ја многу сакам пошо тоа е недостаток на самодоверба и нишо неможеш да постигнеш со тоа!!! А луѓе кои не веруваат во себе за мене се...да не речам ѓубриња...значи не поднесувам такви!!! Морате сите да се прифатите такви какви што сте и тоа срамење пред други како ќе биде шо ќе биде...да избаците!!! Многу пати го иам ова кажано на срамежливи луѓе и некои ми се наљутија али нивно е тоа важно им кажав шо треа и готоо па сеа они сигурно ќе размислуваат за тоа а колку им важи нивно е!!! А искрено за потсмевот и зезанциите сум ПРЕМНОГУ против тоа!!! Значи со такви луѓе треа да седнеш и да им кажеш да им помогнеш а со тоа шо ќе ги потсмеваш и зезаш повеќе ќе се затворат у себе и пред тоа ќе се повредат... :/ и тешко се успева со срамежливоста и позитивна страна у срамежливоста нема искрено...нема...!!!
Боyана
Боyана
Деловен работник
Деловен работник

Број на мислења : 578
Age : 29
Местолокација : Пред лаптоп џД
Поени :
Срамежливост Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Срамежливост Right_bar_bleue

Registration date : 2009-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Срамежливост Empty Re: Срамежливост

Пишување by Simon4e =) Чет Јан 15, 2009 12:11 am

Боyана напиша:Се согласувам со сите вас значи...(освен Тоци) хаххахаха абе иаме ја и Симонава една таква у клас и премногу ме ку**и и нервира пошо цели 8 години се нема опуштено и цели 8 години со неа неам напраено муабет појше од 15 минути!!! Да не ти се верува!!! Девојчето е премногу срамежливо а иначе срамежливоста како особина не ја многу сакам пошо тоа е недостаток на самодоверба и нишо неможеш да постигнеш со тоа!!! А луѓе кои не веруваат во себе за мене се...да не речам ѓубриња...значи не поднесувам такви!!! Морате сите да се прифатите такви какви што сте и тоа срамење пред други како ќе биде шо ќе биде...да избаците!!! Многу пати го иам ова кажано на срамежливи луѓе и некои ми се наљутија али нивно е тоа важно им кажав шо треа и готоо па сеа они сигурно ќе размислуваат за тоа а колку им важи нивно е!!! А искрено за потсмевот и зезанциите сум ПРЕМНОГУ против тоа!!! Значи со такви луѓе треа да седнеш и да им кажеш да им помогнеш а со тоа шо ќе ги потсмеваш и зезаш повеќе ќе се затворат у себе и пред тоа ќе се повредат... :/ и тешко се успева со срамежливоста и позитивна страна у срамежливоста нема искрено...нема...!!!
е женска грешиш...неможеш ама баш од нишо да не се срамиш пошо тоа ќе прејде у некултура....и ако се срамиш незна4и дека немаш самодоверба и дека тие шо немаат доверба во себе се ѓубриња...го немаат тоа пошо немал кој да им ја изгради....а ни сами неможеле (поради ххх при4ини)!! Very Happy
ааа таа шо те ку**4и не е срамежлива.....не баш...ххх
Simon4e =)
Simon4e =)
Деловен работник
Деловен работник

Број на мислења : 617
Age : 29
Местолокација : дома
Поени :
Срамежливост Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Срамежливост Right_bar_bleue

Registration date : 2009-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Срамежливост Empty Re: Срамежливост

Пишување by Toci Чет Јан 15, 2009 9:49 am

Боyана напиша:Се согласувам со сите вас значи...(освен Тоци) хаххахаха абе иаме ја и Симонава една таква у клас и премногу ме ку**и и нервира пошо цели 8 години се нема опуштено и цели 8 години со неа неам напраено муабет појше од 15 минути!!! Да не ти се верува!!! Девојчето е премногу срамежливо а иначе срамежливоста како особина не ја многу сакам пошо тоа е недостаток на самодоверба и нишо неможеш да постигнеш со тоа!!! А луѓе кои не веруваат во себе за мене се...да не речам ѓубриња...значи не поднесувам такви!!! Морате сите да се прифатите такви какви што сте и тоа срамење пред други како ќе биде шо ќе биде...да избаците!!! Многу пати го иам ова кажано на срамежливи луѓе и некои ми се наљутија али нивно е тоа важно им кажав шо треа и готоо па сеа они сигурно ќе размислуваат за тоа а колку им важи нивно е!!! А искрено за потсмевот и зезанциите сум ПРЕМНОГУ против тоа!!! Значи со такви луѓе треа да седнеш и да им кажеш да им помогнеш а со тоа шо ќе ги потсмеваш и зезаш повеќе ќе се затворат у себе и пред тоа ќе се повредат... :/ и тешко се успева со срамежливоста и позитивна страна у срамежливоста нема искрено...нема...!!!

Хахахахаха фала фала -.- Али тоа за срамежливоста мислам дека сеа не сум!! хаха тоа беше порано али сеа не бар ја така мислам....иначе знам многу деца кои се ептен срамежливи што стварно не праат муабет туку само седат и те гледаат -.- и тоа по некад стварно нервира
Toci
Toci
Шеф
Шеф

Број на мислења : 418
Age : 30
Местолокација : Дома и кај Чаки од време на време хаха Лажам
Поени :
Срамежливост Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Срамежливост Right_bar_bleue

Registration date : 2009-01-06

Вратете се на почетокот Go down

Срамежливост Empty Re: Срамежливост

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот