Бркај работа
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

Фаст фуд + училишта = дебели деца

+4
LeKi
kiko_vlae
Duci GEGE
nikle22
8 posters

Go down

Фаст фуд + училишта = дебели деца Empty Фаст фуд + училишта = дебели деца

Пишување by nikle22 Нед Јан 04, 2009 9:12 pm

Децата кои учат во училишта оддалечени само неколку метри од продавница за брза храна, јадат помалку овошје и зеленчук, пијат повеќе газирани пијалаци и имаат сериозна закана да бидат подебели од своите врсници во другите училишта.

Истражувањето во кое биле вклучени повеќе од 500.000 адолесценти од средните училишта во Калифорнија, покажа дека индустријата за брза храна е сериозна закана за здравјето на децата во САД.

- Ние всушност откривме дека децата кои одат на училиште што се наоѓа близу ресторан за брза храна, имаат поголеми шанси за прекумерна телесна тежина, вели Бренан Дејвис од Azusa Pacific University во Калифорнија.

Бројот на млади во САД кои имаат проблеми со дебелината се има зголемено трипати споредено со 1980 година. Американските власти велат дека 32 отсто од децата во САД имаат прекумерна тежина а 16 отсто се сметаат за дебели.
nikle22
nikle22
Администратор
Администратор

Број на мислења : 912
Age : 32
Местолокација : Скопје, Македонија
Поени :
Фаст фуд + училишта = дебели деца Left_bar_bleue150 / 100150 / 100Фаст фуд + училишта = дебели деца Right_bar_bleue

Registration date : 2008-12-25

https://brkajrabota.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Фаст фуд + училишта = дебели деца Empty Re: Фаст фуд + училишта = дебели деца

Пишување by Duci GEGE Нед Јан 04, 2009 9:39 pm

така е никле апсолутно се согласувам со тебе, во денешно време децата се повеќе се ориентирани на фаст фуд отколку на здрава храна, а факт е дека децата се повеќе и повеќе се дебелеат со прекумерно конзумирање на фаст фуд
Duci GEGE
Duci GEGE
Модератор
Модератор

Број на мислења : 828
Age : 30
Местолокација : Скопје,Македонија
Поени :
Фаст фуд + училишта = дебели деца Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Фаст фуд + училишта = дебели деца Right_bar_bleue

Registration date : 2008-12-26

Вратете се на почетокот Go down

Фаст фуд + училишта = дебели деца Empty Re: Фаст фуд + училишта = дебели деца

Пишување by kiko_vlae Пон Јан 05, 2009 5:06 pm

ама ипак највеќе ја има на секој ќош и ќе се излаже копиљ од 10 години ај ќе зеам и секој ден така и на крајјјјјјјј стокааааа afro afro
kiko_vlae
kiko_vlae
Про
Про

Број на мислења : 866
Age : 30
Местолокација : право па лево у 4-та врата надесно круг xD
Поени :
Фаст фуд + училишта = дебели деца Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Фаст фуд + училишта = дебели деца Right_bar_bleue

Registration date : 2008-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Фаст фуд + училишта = дебели деца Empty Re: Фаст фуд + училишта = дебели деца

Пишување by LeKi Вто Јан 06, 2009 2:39 am

хехе.. околу моето училиште има 5-6 сендвичари а не сам дебел Smile ама има и дебели
LeKi
LeKi
Администратор
Администратор

Број на мислења : 777
Местолокација : Куманово, Македонија
Поени :
Фаст фуд + училишта = дебели деца Left_bar_bleue120 / 100120 / 100Фаст фуд + училишта = дебели деца Right_bar_bleue

Registration date : 2008-12-31

Вратете се на почетокот Go down

Фаст фуд + училишта = дебели деца Empty Re: Фаст фуд + училишта = дебели деца

Пишување by aCCe Вто Јан 06, 2009 3:16 am

хахаха браво за ова никле
aCCe
aCCe
Почетник
Почетник

Број на мислења : 86
Age : 32
Местолокација : Дома =]]
Поени :
Фаст фуд + училишта = дебели деца Left_bar_bleue120 / 100120 / 100Фаст фуд + училишта = дебели деца Right_bar_bleue

Registration date : 2008-12-25

Вратете се на почетокот Go down

Фаст фуд + училишта = дебели деца Empty Re: Фаст фуд + училишта = дебели деца

Пишување by kiko_vlae Сре Јан 07, 2009 9:38 pm

LeKi напиша:хехе.. околу моето училиште има 5-6 сендвичари а не сам дебел Smile ама има и дебели


нема врска тоа...кај шо учиме ја и дуле у кочо во самото школо значи иаме сендвичара т.е менза,на главната улица иаме 3 сендвичари кендо мил мар и алби и уште една бурекџилница(мислам дека и тоа некако спаѓа под фаст фуд) и сме опколени со сендвичари и деца од околните куќи коа ќе иде накај школо или коа ќе се враќа не е битно ќе се излаже ќе купи утре дента пак и пак и отиде крмак... да и ја јадам од сендвичари секој ден(коа сум у школо или сам дома па ме мрзи да си праам за јадење) ама не сум крмак иам 63 кила баш вчера се мерев а некои деца не наполниле 10 години идат секој ден да јадат разни сендвичи што се преоптеруваат и се дебелеат... да нека јадат не викам не ама не секој ден бе брат на што личи иам 2 братучед(мајка ми и таткото на детето 1-ви братучеди) детето има 110 кила а сеа е 2 одделение... мислам дека има многу фест фуд сендвичари и не е во ред тоа lol! lol! lol! lol! lol!
kiko_vlae
kiko_vlae
Про
Про

Број на мислења : 866
Age : 30
Местолокација : право па лево у 4-та врата надесно круг xD
Поени :
Фаст фуд + училишта = дебели деца Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Фаст фуд + училишта = дебели деца Right_bar_bleue

Registration date : 2008-12-30

Вратете се на почетокот Go down

Фаст фуд + училишта = дебели деца Empty Re: Фаст фуд + училишта = дебели деца

Пишување by Konjot Нед Јан 11, 2009 1:59 am

kiko_vlae напиша:
LeKi напиша:хехе.. околу моето училиште има 5-6 сендвичари а не сам дебел Smile ама има и дебели


нема врска тоа...кај шо учиме ја и дуле у кочо во самото школо значи иаме сендвичара т.е менза,на главната улица иаме 3 сендвичари кендо мил мар и алби и уште една бурекџилница(мислам дека и тоа некако спаѓа под фаст фуд) и сме опколени со сендвичари и деца од околните куќи коа ќе иде накај школо или коа ќе се враќа не е битно ќе се излаже ќе купи утре дента пак и пак и отиде крмак... да и ја јадам од сендвичари секој ден(коа сум у школо или сам дома па ме мрзи да си праам за јадење) ама не сум крмак иам 63 кила баш вчера се мерев а некои деца не наполниле 10 години идат секој ден да јадат разни сендвичи што се преоптеруваат и се дебелеат... да нека јадат не викам не ама не секој ден бе брат на што личи иам 2 братучед(мајка ми и таткото на детето 1-ви братучеди) детето има 110 кила а сеа е 2 одделение... мислам дека има многу фест фуд сендвичари и не е во ред тоа lol! lol! lol! lol! lol!
Се слагам со тебе брат иако незнам за твојот братучед. Стварно по градов има безброј сендвичари и фаст фуд ресторани бидејќи сите нивни газди виделе ќар од тоа. Плус јас сум од Ѓорче а ти учиш у Кочо, па повели сеа имаш СП Маркет иди побарај нешто здраво за време на одмор(пошто до пазар да идеш ќе изгубиш време) ако ти е до здрава храна. Ова брзава храна едноставно на луѓево делува како тешка завист исто како и цигарите(не пушам али знам дека е тешко да се остават). Единствено решение е да се забранат ресторани за брза храна или да се дозволи производство и употреба на брза храна само за домашни потреби... и ондак то...
Konjot
Konjot
Деловен работник
Деловен работник

Број на мислења : 544
Age : 30
Местолокација : Држава Ѓорче
Поени :
Фаст фуд + училишта = дебели деца Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Фаст фуд + училишта = дебели деца Right_bar_bleue

Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Фаст фуд + училишта = дебели деца Empty Re: Фаст фуд + училишта = дебели деца

Пишување by Simon4e =) Пон Јан 12, 2009 7:44 pm

абе....као и да е ја хамбургер нема јадено од при крај на летото ...и не ми се ни јаде а и неможам цел да го изедам,мн ретко јадам фаст фуд ама МЕКДОНАЛДС не се избегава..ххх Very Happy
Simon4e =)
Simon4e =)
Деловен работник
Деловен работник

Број на мислења : 617
Age : 29
Местолокација : дома
Поени :
Фаст фуд + училишта = дебели деца Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Фаст фуд + училишта = дебели деца Right_bar_bleue

Registration date : 2009-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Фаст фуд + училишта = дебели деца Empty Re: Фаст фуд + училишта = дебели деца

Пишување by Toci Вто Јан 13, 2009 1:50 pm

LeKi напиша:хехе.. околу моето училиште има 5-6 сендвичари а не сам дебел Smile ама има и дебели
Ако е за сендвичари школото ми е у лептокарија(Карев) така да не 5-6 има едно 20-25 со се бурекџилници и млечни ресторани о.О џД
Toci
Toci
Шеф
Шеф

Број на мислења : 418
Age : 30
Местолокација : Дома и кај Чаки од време на време хаха Лажам
Поени :
Фаст фуд + училишта = дебели деца Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Фаст фуд + училишта = дебели деца Right_bar_bleue

Registration date : 2009-01-06

Вратете се на почетокот Go down

Фаст фуд + училишта = дебели деца Empty Re: Фаст фуд + училишта = дебели деца

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот

- Similar topics

 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот