Философија на животот

Go down

Философија на животот Empty Философија на животот

Пишување by nikle22 on Саб Јан 03, 2009 5:54 pm

Безброј прашања насекаде што сме ние кој сме ние што правиме која е целта на животот .. со еден збор која е животната философија?
Некој ќе рече Живееш за да умреш... грешиш ќе му речам јас!!!
Еден ден ќе ја нема и нашата планета, ќе го нема и сончевиот систем, ама кој да се замара со тоа. Во вселенски рамки ние сме ништо, па зошто сметате дека нашето постоење мора да има некоја цел, а и ако ја има таа е небитна.
Дури и луѓето кои постигнале многу, најбитните револуционери, светски рекордери, филозофи и научници еден ден ќе бидат заборавени, еден ден ќе снема се значи, но иако го знаеме тоа сепак го сакаме животот, се трудиме да постигнеме нешто и тоа е сосема правилно. Па мене дури ми е битно да победиме кога играме фудбал у маало, а не па за покрупни работи
Поаѓајќи од тезата ”Живееш за да умреш” ништо би немало смисла . . .

_________________
Философија на животот 0210Философија на животот 65600810Философија на животот Juvent10
nikle22
nikle22
Администратор
Администратор

Број на мислења : 912
Age : 27
Местолокација : Скопје, Македонија
Поени :
Философија на животот Left_bar_bleue150 / 100150 / 100Философија на животот Right_bar_bleue

Registration date : 2008-12-25

http://brkajrabota.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Философија на животот Empty Re: Философија на животот

Пишување by zomG on Саб Јан 03, 2009 5:57 pm

Баш заради ова не треба многу да се замараме со Школо и остали ситници ...

Живеј го животот ден за ден што поубаво и повесело без секирации

Донт вори би хепи afro

_________________
Философија на животот 7145
zomG
zomG
Администратор
Администратор

Број на мислења : 782
Age : 110
Местолокација : ШоТиЕБе?
Поени :
Философија на животот Left_bar_bleue125 / 100125 / 100Философија на животот Right_bar_bleue

Registration date : 2008-12-25

http://www.portaldownloads.net

Вратете се на почетокот Go down

Философија на животот Empty Re: Философија на животот

Пишување by nUt on Пон Јан 12, 2009 9:09 pm

па секој сам си поставува смисла за животот.нешто кон кое се стреми,си
поставува цели и сака да ги отствари.на крај краишта, што е животот без
идеа и цел?!никогаш не би можела да се замислам као некој нихилист што
упорно тврди дека се е залудно,без везе,нема смисла...епа убиј се ако
мислиш така човеку!!!јас си имам живот, и сакам да направам нешто во
него!

Паметните живеат. Глупавите се прашуваат зошто живеат. geek
nUt
nUt
БркајРабота VIP
БркајРабота VIP

Број на мислења : 554
Age : 26
Местолокација : Between the flowers....
Поени :
Философија на животот Left_bar_bleue55 / 10055 / 100Философија на животот Right_bar_bleue

Registration date : 2009-01-05

Вратете се на почетокот Go down

Философија на животот Empty Re: Философија на животот

Пишување by Боyана on Вто Јан 13, 2009 12:10 am

nUt напиша:па секој сам си поставува смисла за животот.нешто кон кое се стреми,си
поставува цели и сака да ги отствари.на крај краишта, што е животот без
идеа и цел?!никогаш не би можела да се замислам као некој нихилист што
упорно тврди дека се е залудно,без везе,нема смисла...епа убиј се ако
мислиш така човеку!!!јас си имам живот, и сакам да направам нешто во
него!

Паметните живеат. Глупавите се прашуваат зошто живеат. geek

Респект!!! Најпаметно кажано се согласувам потполно и ја истото го мислам и полесно е да живееш со цел пошо знаеш шо сакаш и настојуваш да ја испониш таа цел и исто така градиш карактер и личност али тоа каков пат ќе одбереш зависи и од каква личност ќе изградиш!!!
Боyана
Боyана
Деловен работник
Деловен работник

Број на мислења : 578
Age : 24
Местолокација : Пред лаптоп џД
Поени :
Философија на животот Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Философија на животот Right_bar_bleue

Registration date : 2009-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Философија на животот Empty Re: Философија на животот

Пишување by Simon4e =) on Вто Јан 13, 2009 12:43 am

баш така.....текот и околностите во животот зависат од самодовербата и интегритетот на ли4носта,мислам дека тоа се најважните одлики за еден добар карактер ,само така може да успееш во животот!Доколку си поводлив,наивен,без самодоверба и став за работите не те бива!!!Ако си зацртал нешто во животот што мислиш дека ке ти донесе успех работи на тоа и вложувај во тоа!па на крај и да згрешиш не паѓај у4и се од грешките!!!се разбира дека треба да се има обзирност и кон другите ама во денешно време мораш да мислиш повеќе на себе него на другите..меѓутоа не треба да дозволиш ништо да те запре кон остварување на твоите цели....и немам крај коа зборам за ова затоа време е да престанам дур не сум напишала две страни =)))
ај позз.....и сите шо сте наивни и поводливи а не сте свесни за тоа еве преиспитајте се и поправете се...градете ја самодовербата за да ви биде боље живототи за да имате по4ит од страна на другиите....!!! еј ај да идам ја ептен ке се расприкажам =))
Simon4e =)
Simon4e =)
Деловен работник
Деловен работник

Број на мислења : 617
Age : 25
Местолокација : дома
Поени :
Философија на животот Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Философија на животот Right_bar_bleue

Registration date : 2009-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Философија на животот Empty Re: Философија на животот

Пишување by Toci on Вто Јан 13, 2009 2:14 pm

Абе зивотов е ср..е не го бива
Иначе има многу весели моменти ама и БЕДНИ!!!
Toci
Toci
Шеф
Шеф

Број на мислења : 418
Age : 26
Местолокација : Дома и кај Чаки од време на време хаха Лажам
Поени :
Философија на животот Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Философија на животот Right_bar_bleue

Registration date : 2009-01-06

Вратете се на почетокот Go down

Философија на животот Empty Re: Философија на животот

Пишување by Боyана on Вто Јан 13, 2009 3:37 pm

Simon4e =) напиша:баш така.....текот и околностите во животот зависат од самодовербата и интегритетот на ли4носта,мислам дека тоа се најважните одлики за еден добар карактер ,само така може да успееш во животот!Доколку си поводлив,наивен,без самодоверба и став за работите не те бива!!!Ако си зацртал нешто во животот што мислиш дека ке ти донесе успех работи на тоа и вложувај во тоа!па на крај и да згрешиш не паѓај у4и се од грешките!!!се разбира дека треба да се има обзирност и кон другите ама во денешно време мораш да мислиш повеќе на себе него на другите..меѓутоа не треба да дозволиш ништо да те запре кон остварување на твоите цели....и немам крај коа зборам за ова затоа време е да престанам дур не сум напишала две страни =)))
ај позз.....и сите шо сте наивни и поводливи а не сте свесни за тоа еве преиспитајте се и поправете се...градете ја самодовербата за да ви биде боље живототи за да имате по4ит од страна на другиите....!!! еј ај да идам ја ептен ке се расприкажам =))

Хахаха ако ако ексра кажано и мн паметно самодовербата е најважна без тоа ништо не се праи и без целта за да можеш да идеш понатака коа ќе почнеш да западнуваш у кризи и коа се ти е бедно целта и самодоверата можат лесно да те извадат иначе Симонка ја не за џабе ќе стануем психолог хххх а тебе за асистент ќе те зиам хахахах шала шала џД и да не забораиме желбата е многу важна колку повеќе желба и "глад" за повеќе да напраиш толку повеќе успеси Very Happy
Боyана
Боyана
Деловен работник
Деловен работник

Број на мислења : 578
Age : 24
Местолокација : Пред лаптоп џД
Поени :
Философија на животот Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Философија на животот Right_bar_bleue

Registration date : 2009-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Философија на животот Empty Re: Философија на животот

Пишување by Боyана on Вто Јан 13, 2009 3:38 pm

Toci напиша:Абе зивотов е ср..е не го бива
Иначе има многу весели моменти ама и БЕДНИ!!!

Е животот е ср..е смо доколку така на него гледаааааш Wink ако имаш цел се ќе биде ок и ако знаеш што сакаш џД
Боyана
Боyана
Деловен работник
Деловен работник

Број на мислења : 578
Age : 24
Местолокација : Пред лаптоп џД
Поени :
Философија на животот Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Философија на животот Right_bar_bleue

Registration date : 2009-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Философија на животот Empty Re: Философија на животот

Пишување by Simon4e =) on Вто Јан 13, 2009 4:04 pm

Боyана напиша:
Simon4e =) напиша:баш така.....текот и околностите во животот зависат од самодовербата и интегритетот на ли4носта,мислам дека тоа се најважните одлики за еден добар карактер ,само така може да успееш во животот!Доколку си поводлив,наивен,без самодоверба и став за работите не те бива!!!Ако си зацртал нешто во животот што мислиш дека ке ти донесе успех работи на тоа и вложувај во тоа!па на крај и да згрешиш не паѓај у4и се од грешките!!!се разбира дека треба да се има обзирност и кон другите ама во денешно време мораш да мислиш повеќе на себе него на другите..меѓутоа не треба да дозволиш ништо да те запре кон остварување на твоите цели....и немам крај коа зборам за ова затоа време е да престанам дур не сум напишала две страни =)))
ај позз.....и сите шо сте наивни и поводливи а не сте свесни за тоа еве преиспитајте се и поправете се...градете ја самодовербата за да ви биде боље живототи за да имате по4ит од страна на другиите....!!! еј ај да идам ја ептен ке се расприкажам =))

Хахаха ако ако ексра кажано и мн паметно самодовербата е најважна без тоа ништо не се праи и без целта за да можеш да идеш понатака коа ќе почнеш да западнуваш у кризи и коа се ти е бедно целта и самодоверата можат лесно да те извадат иначе Симонка ја не за џабе ќе стануем психолог хххх а тебе за асистент ќе те зиам хахахах шала шала џД и да не забораиме желбата е многу важна колку повеќе желба и "глад" за повеќе да напраиш толку повеќе успеси Very Happy

да ама не треба да забораиш и дека треба да бидеш обзирен кон другите пошо без обзирност се ке прејде во егоисти4ност

и да да..не заборавај кој ти ги држеше предавањава коа имаше проблем...знаеш за кого и за шо зборам хаха Smile
Simon4e =)
Simon4e =)
Деловен работник
Деловен работник

Број на мислења : 617
Age : 25
Местолокација : дома
Поени :
Философија на животот Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Философија на животот Right_bar_bleue

Registration date : 2009-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Философија на животот Empty Re: Философија на животот

Пишување by Боyана on Вто Јан 13, 2009 6:45 pm

Simon4e =) напиша:
Боyана напиша:
Simon4e =) напиша:баш така.....текот и околностите во животот зависат од самодовербата и интегритетот на ли4носта,мислам дека тоа се најважните одлики за еден добар карактер ,само така може да успееш во животот!Доколку си поводлив,наивен,без самодоверба и став за работите не те бива!!!Ако си зацртал нешто во животот што мислиш дека ке ти донесе успех работи на тоа и вложувај во тоа!па на крај и да згрешиш не паѓај у4и се од грешките!!!се разбира дека треба да се има обзирност и кон другите ама во денешно време мораш да мислиш повеќе на себе него на другите..меѓутоа не треба да дозволиш ништо да те запре кон остварување на твоите цели....и немам крај коа зборам за ова затоа време е да престанам дур не сум напишала две страни =)))
ај позз.....и сите шо сте наивни и поводливи а не сте свесни за тоа еве преиспитајте се и поправете се...градете ја самодовербата за да ви биде боље живототи за да имате по4ит од страна на другиите....!!! еј ај да идам ја ептен ке се расприкажам =))

Хахаха ако ако ексра кажано и мн паметно самодовербата е најважна без тоа ништо не се праи и без целта за да можеш да идеш понатака коа ќе почнеш да западнуваш у кризи и коа се ти е бедно целта и самодоверата можат лесно да те извадат иначе Симонка ја не за џабе ќе стануем психолог хххх а тебе за асистент ќе те зиам хахахах шала шала џД и да не забораиме желбата е многу важна колку повеќе желба и "глад" за повеќе да напраиш толку повеќе успеси Very Happy

да ама не треба да забораиш и дека треба да бидеш обзирен кон другите пошо без обзирност се ке прејде во егоисти4ност

и да да..не заборавај кој ти ги држеше предавањава коа имаше проблем...знаеш за кого и за шо зборам хаха Smile


Хахахахахах да да тотално бев слаба да не беше ти...нишо немаше иначе само фурање и кулирањеее Very Happy Very Happy Cool Cool
Боyана
Боyана
Деловен работник
Деловен работник

Број на мислења : 578
Age : 24
Местолокација : Пред лаптоп џД
Поени :
Философија на животот Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Философија на животот Right_bar_bleue

Registration date : 2009-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Философија на животот Empty Re: Философија на животот

Пишување by Simon4e =) on Вто Јан 13, 2009 6:47 pm

јухуууу...тоооо Бојан4ее хахахах се шалам бе...само да те потсетам хихи =))) I love you
Simon4e =)
Simon4e =)
Деловен работник
Деловен работник

Број на мислења : 617
Age : 25
Местолокација : дома
Поени :
Философија на животот Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Философија на животот Right_bar_bleue

Registration date : 2009-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Философија на животот Empty Re: Философија на животот

Пишување by Боyана on Вто Јан 13, 2009 7:08 pm

Хахахахахах ако ако сепак фала за тоа Wink и луѓе...Колку и да е тежок животот е убав!!! Хахахахахахаха џД Very Happy Razz
Боyана
Боyана
Деловен работник
Деловен работник

Број на мислења : 578
Age : 24
Местолокација : Пред лаптоп џД
Поени :
Философија на животот Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Философија на животот Right_bar_bleue

Registration date : 2009-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Философија на животот Empty Re: Философија на животот

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот