Плачењето не секогаш помага

Go down

Плачењето не секогаш помага Empty Плачењето не секогаш помага

Пишување by nikle22 on Пет Јан 02, 2009 10:52 pm

Плачењето не значи дека ќе се почуствувате "полесно". Дали плачењето ќе донесе олеснување, зависи од тоа - кој, кога и каде плаче, објавија американските и холандските психолози.

Откако ги следеле епизодите на плачење на повеќе од 3.000 волонтери, научниците утврдиле дека плачењето не секогаш мора да донесе "ефект".

Каков ефект ќе донесе плачењето, првенствено зависи од личноста.

Имено, поголемиот број на волонтери изјавиле дека по плачењето почувствувале олеснување, посебно ако некој ги тешел.

Третина од нив, се чувствувале полошо откако ги покажале чувствата.

Лицата кои имаат благи психички пореметувања, како нервоза или промена во расположението, имаат помалку позитивни ефекти откако ќе се исплачат, пренесува msnbc.com

Плачењето ја помага контролата на дишење, и на тој начин му помага на телото да го совлада стресот.

Што се случува кога луѓето ќе доживеат стрес?

Oтчукувањето на срцето се забрзува, а телото се поти.

Но, со плачењето, дишењето се успорува и солзите имаат смирувачки ефект.

Тоа го објаснува и фактот зошто луѓето со плачењето добиваат асоцијација на олеснување, а не на стрес.

_________________
Плачењето не секогаш помага 0210Плачењето не секогаш помага 65600810Плачењето не секогаш помага Juvent10
nikle22
nikle22
Администратор
Администратор

Број на мислења : 912
Age : 27
Местолокација : Скопје, Македонија
Поени :
Плачењето не секогаш помага Left_bar_bleue150 / 100150 / 100Плачењето не секогаш помага Right_bar_bleue

Registration date : 2008-12-25

http://brkajrabota.macedonianforum.net

Вратете се на почетокот Go down

Плачењето не секогаш помага Empty Re: Плачењето не секогаш помага

Пишување by Simon4e =) on Пон Јан 12, 2009 8:04 pm

ххх...Знам да запла4ам од нервоза или на некој филм,коа нешо не ми е по кеиф или нешо коа ми е криво, ама ипак нај4есто коа сум сама или пред најблиските другарки ,пред никој др не можам колку и да ми се пла4е пошо тоа ми е како покажување слабост!незнам зашто ама освен пред БФФ-те пред никој др неможам да пла4ам дури ни пред мајка ми а и мн ретко пла4ам!!=))) а и неможам мн лесно да запла4ам Very Happy


Последната промена е направена од Simon4e =) на Сре Фед 04, 2009 1:05 am. Мислењето е променето 1 пати
Simon4e =)
Simon4e =)
Деловен работник
Деловен работник

Број на мислења : 617
Age : 25
Местолокација : дома
Поени :
Плачењето не секогаш помага Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Плачењето не секогаш помага Right_bar_bleue

Registration date : 2009-01-11

Вратете се на почетокот Go down

Плачењето не секогаш помага Empty Re: Плачењето не секогаш помага

Пишување by Toci on Вто Јан 13, 2009 2:21 pm

Плачењето е само трошење вода од организмот хахахахахаха ЛОЛ
Toci
Toci
Шеф
Шеф

Број на мислења : 418
Age : 26
Местолокација : Дома и кај Чаки од време на време хаха Лажам
Поени :
Плачењето не секогаш помага Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Плачењето не секогаш помага Right_bar_bleue

Registration date : 2009-01-06

Вратете се на почетокот Go down

Плачењето не секогаш помага Empty Re: Плачењето не секогаш помага

Пишување by Konjot on Сре Фед 04, 2009 1:07 am

Toci напиша:Плачењето е само трошење вода од организмот хахахахахаха ЛОЛ

Па не би се сложил со тебе!!! Да беше само трошење вода тогаш ќе треба да имислат лек против плачење за да не дехидрираме!!! Не сум плачел од... незнам одамна али знам дека понекад кога сум изнервиран или кога слушам S.O.A.D. на пример многу ми се полни душичево некако и ми иде да плачам од убавина али сепак не плачам!!!
Konjot
Konjot
Деловен работник
Деловен работник

Број на мислења : 544
Age : 25
Местолокација : Држава Ѓорче
Поени :
Плачењето не секогаш помага Left_bar_bleue50 / 10050 / 100Плачењето не секогаш помага Right_bar_bleue

Registration date : 2009-01-04

Вратете се на почетокот Go down

Плачењето не секогаш помага Empty Re: Плачењето не секогаш помага

Пишување by Sponsored content


Sponsored content


Вратете се на почетокот Go down

Вратете се на почетокот


 
Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот